1 dzień:
Wyjazd z miejsca zbiórki o godzinie 08:00 Zwiedzamy :
CZERSK - Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku - pod koniec XIV stulecia książę Janusz I Mazowiecki zaczął wznosić murowany zamek, na miejsce budowli drewnianej. Jego unowocześnieniem zajęła się królowa Bona, której zamek czerski stał się siedzibą. W pobliżu swojej siedziby założyła uprawę winnej latorośli i włoszczyzny, czyli warzyw przywiezionych z Włoch. Czterdzieści lat później wyjeżdżając pośpiesznie z polskiej ziemi z wszystkich swych posiadłości zbierała skrzętnie kolekcjonowane kosztowności. Legenda mówi że wśród gorączkowego pakowania biżuterii rozerwał się sznur pereł, których królowa nie zdołała pozbierać i teraz w czasie pełni księżyca na murach zamku pojawia się biała postać zbierająca rozsypane niegdyś perły. Lecz gdy tylko zakończy swą pracę zaczyna ją od nowa, bo perły się rozsypują. I czynność ta nie ma końca.
KONSTANCIN-JEZIORNA - dawna królewska fabryka papieru proponuje zajęcia muzealne (należy zamawiać z dużym wyprzedzeniem!), na których przedstawiana jest krótka historia papieru i papierni w Jeziornie (skąd wywodzi się papier, na jakich materiałach pisano przed wynalezieniem papieru), współczesna technologia produkcji papieru. Uczestnicy biorą udział w zajęciach praktycznych, czyli własnoręcznie czerpią papier z masy celulozowej lub makulaturowej. Podczas zajęć każdy z uczestników czerpie po dwa arkusze papieru: jeden z zatopionymi płatkami kwiatów, drugi z użyciem barwników. Jest możliwość poznania jak powstaje w papierze znak wodny. Ręcznie czerpany papier układane są na przygotowane do tego filce, jeden na drugim, a potem w prasie z nadmiaru wody. Następnie papier jest suszony w specjalnych elektrycznych suszarkach. Każdy dostaje na pamiątkę własnoręcznie wyczerpane arkusze.
POWSIN . Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego w Powsinie gdzie przewodnik zapozna uczestników wycieczki z osobliwościami przyrodniczymi ogrodu
Powrót około godziny 17:00